Podział majątku – co to jest i kiedy jest możliwy?

Podzia majtku co to jest i kiedy jest

Podział majątku to dość powszechne zjawisko, które ma duży związek z instytucją małżeństwa. Do takiego podziału dochodzi po ustaniu małżeńskiej wspólnoty majątkowej. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, ponieważ życie pisze różne scenariusze i dobrze byłoby się znać na tym, kiedy konkretnie może dojść do podziału majątku i na jakich warunkach to nastąpi. Przydatne okaże się też wsparcie ze strony doświadczonego adwokata.

Podział majątku – kiedy do tego dojdzie?

Do podziału majątku może dojść w kilku różnych sytuacjach, a mianowicie:

  • przy zawarciu tzw. intercyzy (małżeńskiej umowy majątkowej) – kluczową kwestią jest to, aby umowa miała formę aktu notarialnego. Ustalenia zawarte w intercyzie są respektowane od chwili jej zawarcia. Trzeba być tego w pełni świadomym, aby później nie było żadnych niedomówień. Z chwilą zawarcia umowy możliwe jest przeprowadzenie podziału majątku, ale oczywiście małżonkowie mogą dalej pozostać w związku małżeńskim,
  • przy ustaleniu rozdzielności małżeńskiej przez sąd – może o to wnosić każdy z małżonków, lecz musi mieć ku temu jakieś istotne powody, tak aby sąd przychylił się do takiego wniosku. Jeśli sąd ustali rozdzielność majątkową, do podziału majątku dochodzi z dniem zawartym w wyroku (czasami rozdzielność jest ustalana z terminem wcześniejszym, np. wtedy, gdy małżonkowie od dłuższego czasu żyli oddzielnie),
  • przy orzeczeniu rozwodu – zdecydowanie najbardziej powszechne zjawisko. Małżeńska wspólnota majątkowa ustanie jednak dopiero wtedy, gdy wyrok się uprawomocni (a nie wtedy, gdy zostanie wydany – można się przecież od niego odwołać). 

Nie każdy musi się na tym znać, dlatego w niektórych przypadkach solidnym wsparciem będzie Kancelaria Adwokacka i Radców Prawnych. Wystarczy dokładnie opisać swój problem (sytuację) i poczekać na działania ze strony adwokata/radcy prawnego. 

Podział majątku – co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Trzy opisane wyżej sytuacje występują w społeczeństwie zdecydowanie najczęściej, lecz wypadałoby mieć na uwadze to, że są też wyjątkowe czynniki, które mogą finalnie doprowadzić do rozdzielności majątkowej (podziału majątku). Chodzi przede wszystkim o ogłoszenie upadłości przez jednego z małżonków oraz ubezwłasnowolnienie. Innym przykładem jest separacja. Warto to dokładnie przedyskutować wraz z przedstawicielami wybranej kancelarii, aby nic nie umknęło uwadze klienta. Dzięki temu zainteresowane osoby będą wiedziały, czego mogą się spodziewać i jakie kroki należy podjąć w najbliższej przyszłości. 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
O Bartosz Kaczmarski 83 artykuły
Bartosz Kaczmarski - autor bloga Firmowy.com.pl. Absolwent Politechniki Koszalińskiej na kierunkach ekonomia przedsiębiorstwa oraz finanse i polityka przedsiębiorstwa. Pasjonat ekonomii, przedsiębiorczości oraz wspinaczki górskiej. Na co dzień właściciel własnej firmy.