Organizacja importu maszyn z Chin z pomocą pośrednika

Organizacja importu maszyn z Chin z pomocą pośrednika

Organizacja importu maszyn z Chin z pomocą pośrednika to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Nic dziwnego, jest to bowiem proces bardzo pracochłonny, który wymaga wiedzy i obycia z rynkiem chińskim. Pośrednicy zajmujący się importem maszyn z Chin działają kompleksowo – od znalezienia dostawcy po wysyłkę urządzenia do Polski. Dowiedz się, jak wygląda organizacja importu maszyn z Państwa Środka krok po kroku!

Czy import maszyn z Chin jest opłacalny?

Import maszyn z Chin w zdecydowanej większości przypadków jest bardzo opłacalny. Istnieje tylko jeden wyjątek, w przypadku którego nie warto decydować się na sprowadzenie maszyny z Państwa Środka. Mowa o bardzo dużych i jednocześnie bardzo tanich maszynach. W takiej sytuacji koszt prowizji oraz transportu zdecydowanie zawyża cenę maszyny. Kiedy można więc mówić o tym, że import maszyn z Chin się opłaca? Jeśli wartość maszyny wynosi ok. 7 000-10 000 USD (w Chinach), zlecenie z pewnością będzie już intratne.

Import maszyny z Chin do Polski drogą kolejową, morską czy lotniczą?

W imporcie maszyn z Chin wykorzystuje się trzy najpopularniejsze metody transportu, czyli transport kolejowy, morski oraz lotniczy. Która z nich jest najlepszym rozwiązaniem? Otóż metodę transportu pośrednik dopasowuje do wielkości maszyny, uwzględniając również to, jak szybko potrzebujesz mieć ją w Polsce. Pełne kontenery 20-stopowe i 40-stopowe zazwyczaj transportowane są drogą morską, zaś ładunki niepełnokontenerowe przesyłane są koleją w transporcie łączonym. Warto dodać, że kolej jest szybsza od statku, a koszty transportu są bardzo podobne do kosztów transportu niepełnokontenerowego morskiego.

Natomiast jeśli chodzi o transport lotniczy, jest to najdroższa, ale także najszybsza metoda transportu maszyn z Chin do Polski. Stąd też korzysta się z niej tylko wówczas, gdy towar musi być na miejscu jak najszybciej. Musisz jednak pamiętać, że transport lotniczy ma ograniczenia gabarytowe, stąd wybierany jest naprawdę sporadycznie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w przypadku transportu maszyn będzie więc wybór kolei lub statku.

Bezpośredni importer z Chin – pomoc z dokumentami i opłatami

Wybierając współpracę z pośrednikiem przy imporcie maszyn z Chin, możesz również liczyć na pomoc w zdobyciu niezbędnych dokumentów oraz uregulowaniu wszelkich opłat. Jeśli jesteś bezpośrednim importerem z Chin, pośrednik na początku upoważnia agencję celną do odprawy i wyrabia numer EORI (jeśli go nie posiadasz). Następnie przeprowadza Cię przez cały proces importu z Chin krok po kroku. Od pośrednika otrzymasz gotowe wiadomości mailowe, które musisz jedynie przekazać dalej, dzięki temu możesz liczyć na szybki, sprawny i bezpieczny import z Chin. Następnie Ty ze swojego konta firmowego opłacasz VAT oraz cło i wtedy towar jest zwalniany. Wówczas pośrednik przystępuje do zorganizowania transportu krajowego. Jeśli zaś pośrednik jest importerem, wszystko robi sam. Ciebie ten proces nie dotyczy.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
O Bartosz Kaczmarski 74 artykuły
Bartosz Kaczmarski - autor bloga Firmowy.com.pl. Absolwent Politechniki Koszalińskiej na kierunkach ekonomia przedsiębiorstwa oraz finanse i polityka przedsiębiorstwa. Pasjonat ekonomii, przedsiębiorczości oraz wspinaczki górskiej. Na co dzień właściciel własnej firmy.