Jak zabrać się za wybór wózka transportowego? Sprawdzone porady

Wybór wózka transportowego to dość poważne przedsięwzięcie. Takie wózki służą przede wszystkim do swobodnego transportowania ciężkich ładunków o stosunkowo dużych gabarytach. W pierwszej kolejności należy sobie zapewnić bezpieczeństwo transportu, dlatego wózek musi być starannie zaprojektowany, stworzony z wysokiej klasy materiałów, wytrzymały i solidny. Warto przy tym dowiedzieć się, na co konkretnie zwracać uwagę przy wyborze wózka transportowego?

Wybór wózka transportowego – czym się kierować?

Podjęcie finalnej decyzji powinno być poprzedzone dokładnym przeanalizowaniem różnorodnych kryteriów oraz czynników. Chodzi m.in. o:

  • warunki i sposób eksploatacji – inne wózki wykorzystuje się do prac transportowych na terenie otwartym, a inne w przestrzeni zamkniętej. Większość wózków zawiera w sobie cztery skrętna koła oraz hamulec, dlatego też powinno się z nich korzystać na równym podłożu,
  • przeznaczenie wózka transportowego – niektóre modele służą do transportowania szkła, a inne do profili PCV. Te pierwsze odznaczają się wykorzystaniem rolki najazdowej i podłogi ze sklejki laminowanej, natomiast drugie obecnością gumowego profilu,
  • swobodę manewrowania – zwłaszcza w przypadku wąskich korytarzy.

Jak bezpiecznie transportować szkło? Co trzeba wiedzieć o wózkach do transportu szkła?

Biorąc pod lupę wspomniane wyżej elementy zainteresowane osoby z pewnością wybiorą idealne wózki do palet. Czasami zajmie to nieco więcej czasu, ale lepiej działać cierpliwie i zatroszczyć się o wyższy poziom bezpieczeństwa.

Charakterystyczną odmianą wózków transportowych są wózki do transportu szkła. Szkło jest niezwykle popularnym materiałem budowlanym, dlatego można się z nim spotkać w wielu magazynach i halach. Trzeba mieć przy tym na uwadze fakt, że szkło jest kruche i podatne na rozmaite wstrząsy, wibracje oraz uderzenia, dlatego łatwo doprowadzić do poważnych uszkodzeń, a nawet do całkowitego zniszczenia transportowanego materiału. Niesie to za sobą niepotrzebne straty finansowe.

Jeśli przewożenie szkła ma się odbyć w sposób bezpieczny i przemyślany należy rozpocząć od umiejętnego dobrania rozmiaru wózka transportowego. Takie wózki są wyposażone w pręty segregacyjne oraz podłogę, która zapobiega przemieszczaniu się transportowanych elementów. Ważnymi elementami są również mechanizmy hamujące i blokujące. Chodzi głównie o tymczasową blokadę ruchu, tak aby pojazd był w pełni kontrolowany przez operatora. Koła w wózkach transportowych do szkła są tworzone z poliamidu lub aluminium i wzmocnione gumowym bieżnikiem (zapobieganie wstrząsom).

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
O Bartosz Kaczmarski 83 artykuły
Bartosz Kaczmarski - autor bloga Firmowy.com.pl. Absolwent Politechniki Koszalińskiej na kierunkach ekonomia przedsiębiorstwa oraz finanse i polityka przedsiębiorstwa. Pasjonat ekonomii, przedsiębiorczości oraz wspinaczki górskiej. Na co dzień właściciel własnej firmy.