Automatyka przemysłowa – poznaj atuty i słabe strony tego rozwiązania

Nie ma nowoczesnego przedsiębiorstwa produkcyjnego bez automatyki przemysłowej. Jest ona niezbędna do efektywnego rozwoju każdej firmy, która zajmuje się wytwórstwem czegokolwiek. Wprowadza bowiem mnóstwo znakomitych rozwiązań, które usprawniają pracę w fabryce. By nie pozostać w tyle i dążyć do bycia najlepszym w swojej branży, każde przedsiębiorstwo produkcyjne po prostu powinno zdecydować się na inwestycję w automatykę przemysłową. Jakie są jej atuty i słabe strony? O czym warto wiedzieć, decydując się na taki zakup? Odpowiadamy!

Atuty automatyki przemysłowej

Jedną z największych zalet automatyki przemysłowej jest zwiększenie wydajności linii produkcyjnych. Dzięki niej można znacząco przyspieszyć wszelkie procesy wytwórcze. Maszyny odciążają pracowników, a niekiedy nawet całkowicie ich zastępują, co niewątpliwie wpływa na efektywność prac.

Niektóre branże mogą korzystać z automatyki przemysłowej podczas całego procesu produkcyjnego: od pierwszych etapów produkcji do pakowania produktów. W takich przypadkach czas produkcji od A do Z jest naprawdę ograniczony do absolutnego minimum. Żaden inny sposób nie pozwoliłby na uzyskanie takiego efektu końcowego. Warto również dodać, że zwiększenie wydajności jest również związane ze zmniejszeniem kosztów produkcji. Dzięki temu przedsiębiorstwo korzystające z automatyki przemysłowej będzie mogło sporo zaoszczędzić.

Automatyka przemysłowa znakomicie wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorstw produkcyjnych.

Co więcej, ma doskonały wpływ na usprawnienie kontroli zakładu. Dzięki zaawansowanym komputerom można wygodnie monitorować proces produkcji, co niewątpliwie pozwala na efektywniejsze planowanie następnych zleceń. Jak wiadomo, zarządzenie procesami w przedsiębiorstwie produkcyjnym nie należy do najłatwiejszych zadań, jednak posiadając rozwiązania z zakresu automatyki przemysłowej może się to stać znacznie prostsze. Choćby dlatego, że dostarczają one wszystkich niezbędnych informacji na temat produkcji.

Słabe strony automatyki przemysłowej

Jak każdy system, także automatyka przemysłowe ma swoje słabe strony. Za jedną z takich słabych stron można uznać wysoki koszt tych rozwiązań. Firma musi zainwestować naprawdę duże pieniądze, by móc cieszyć się wszelkimi udogodnieniami automatyki przemysłowej. Jednak gdyby ich nie wdrożyła, pozostałaby daleko w tyle pod względem technologicznym i nigdy nie byłaby wstanie dogonić tych najlepszych z branży.

Minusem dla mniejszych przedsiębiorstw może być także wysoki koszt eksploatacji. Jednak w przypadku każdego urządzenia należy liczyć się z kosztami, jakie należy ponieść za serwis. Na szczęście usterki nie zdarzają się tak często, by ta kwestia miała okazać się przeważająca, jeśli chodzi o zakup automatyki przemysłowej.

Warto także wspomnieć o tym, że często to pracownicy firm produkcyjnych bardzo obawiają się wprowadzenia do przedsiębiorstwa automatyki przemysłowej z obawy o to, że ich praca stanie się z dnia na dzień zbędna. Choć z pewnością zmniejszy się ilość specjalistów potrzebnych do pracy, nie oznacza to, że wszyscy zostaną zwolnieni. Automatyka przemysłowa ma bowiem wspierać pracę człowieka, a nie eliminować czynnik ludzki.

Więcej porad z dziedziny automatyki znajdziesz w serwisie Wiedza EBMiA – https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/automatyka-porady/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
O Bartosz Kaczmarski 74 artykuły
Bartosz Kaczmarski - autor bloga Firmowy.com.pl. Absolwent Politechniki Koszalińskiej na kierunkach ekonomia przedsiębiorstwa oraz finanse i polityka przedsiębiorstwa. Pasjonat ekonomii, przedsiębiorczości oraz wspinaczki górskiej. Na co dzień właściciel własnej firmy.